Skip to content

Sensational wins in strong winds at Australian Multi-Class Swimming Championships

by ZwemZa on April 6th, 2021

(Swimming Australia)

Fourteen gold medals were awarded on day two of the Australian Multi-Class Swimming Championships at the Gold Coast Aquatic Centre on Tuesday morning.

Once again tacking strong winds and sheeting rainfall, a total of 26 races were completed, including timed finals for Age events and heats for Open competitors.

After taking home a gold medal on Monday, Norwood’s Isabella Vincent (S7) added two more MC Age titles to her collection, this time claiming victory in the Girls 11-15yrs 200m Individual Medley Multi-Class and the Girls 15-16yrs 50m Backstroke Multi-Class.

Australian Dolphin Col Pearse (S9) from Kew also showed his dominance in his pet butterfly event, finishing fastest to take home the gold in the Boys 17-18yrs 100m Butterfly Multi-Class. Pearse backed up his performance from last night’s finals session, where he also won the Australian title in the same event for the Open category.

Pearse’s Dolphin teammates were also in action on Tuesday morning vying for pole position for finals tonight. Knox Pymble’s Ellie Cole (S9) qualified fastest in the Women’s 100m Freestyle Mutli-Class while Yeronga Park’s Rowan Crothers (S10) flew down the lane to take prime position this evening.

The action continues tonight at 6:00pm (local time). You can catch every race live from the Gold Coast Swimming & Aquatic Centre on Amazon Prime Video or via SwimTV.

More Timed Finals Results

Boys 11-15yrs MC 200m Individual Medley

Gold – Samuel Gould (SM14) Twin Towns, 2:38.12 (532 points)

Silver – Darren Sisman (SM14) Cronulla, 2:40.90 (505 points)

Bronze – Lewis Bishop (SM10) Rackley 2:39.07 (493 points)

 

Girls 11-15yrs MC 200m Individual Medley

Gold – Isabella Vincent (SM7) Norwood, 3:16.04 (634 points)

Silver – Jasmin Fullgrabe (SM9) Clovercrest, 2:57.60 (547 points)

Bronze – Maddison Hinds (SM14) Hornsby, 2:50.61 (533 points)

 

Girls 17-18yrs MC 50m Freestyle

Gold – Natalie Shaw (S10) St Hilda’s Aquatics, QLD, 29.59  (791 points)

Silver – Poppy Wilson (S10) Woogaroo, 30.33(735 points)

Bronze – Hannah Price (S9) Campbelltown, 31.44 (562 points)

 

Boys 17-18yrs MC 50m Freestyle

Gold – Hugh Gillham (S10) Kinross Wolaroi, 26.03 (704 points)

Silver – Dylan Logan (S15) Geelong, 26.15 (594 points)

Bronze – Morgan Jean (S14) Wauchope, 28.32 (542 points)

 

Girls 15-16yrs MC 50m Backstroke

Gold – Isabella Vincent (S7) Norwood, 43.26 (581 points)

Silver – Angela Bubb (S10) Logan Vikings, 37.35 (523 points)

Bronze – Jasmin Fullgrabe (S9) Clovercrest, 39.57 (486 points)

 

Boys 15-16yrs MC 50m Backstroke

Gold Alexander Tuckfield (S9) SLC Aquadot, 33.89 (577 points)

Silver Nicholas Toia (S16) PLC Sydney, 38.14 (464 points)

Bronze Samuel Gould (S14) Twin Towns, 36.21 (420 points)

 

Girls 11-14yrs MC 100m Freestyle

Gold Nicole Taylor (S15) Griffith, 1:07.14 (529 points)

Silver – Grace Brimelow (S8) Sunshine Coast Grammar, 1:16.77 (489 points)

Bronze – Stephanie Bruzzese (S14) Trinity Grammar, NSW, 1:10.33 (446 points)

 

Boys 11-14yrs MC 100m Freestyle

Gold Darren Sisman (S14) Cronulla, 1:01.64 (500 points)

Silver Declan Budd (S14) Know Pymble, 1:02.92 (471 points)

Bronze Samuel Morley (S10) Onkaparinga, 1:06.61 (445 points)

 

Girls 17-18yrs MC 100m Butterfly

Gold Kirralea Clarke (S14) Belgravia, 1:45.44 (220 points)

Silver N/A

Bronze N/A

 

Boys 17-18yrs MC 100m Butterfly

Gold Col Pearse (S10) Kew, 58.67 (811 points)

Silver – Hugh Gillham (S10) Kinross Wolaroi, 59.41 (781 points)

Bronze – Henry Hughes (S15) City of Sydney, 1:04.11 (509 points)

 

Girls 15-16yrs MC 50m Butterfly

Gold Maddison Hinds (S14) Hornsby, 35.81 (526 points)

Silver Angela Bubb (S10) Logan Vikings, 34.07 (495 points)

Bronze – Jasmin Fullgrabe (S9) Clovercrest, 37.22 (371 points)

 

Boys 15-16yrs MC 50m Butterfly

Gold – Joel Mundie (S7) Central Cairns, 34.59 (554 points)

Silver – Lewis Bishop (S10) Rackley, 30.17 (502 points)

Bronze – Samuel Gould (S14) Twin Towns, 31.82 (476 points)

 

Girls 11-14yrs MC 50m Butterfly

Gold Stephanie Bruzzese (S14) Trinity Grammar, NSW, 35.12 (557 points)

Silver – Nicole Taylor (S15) Griffith, 31.12 (537 points)

Bronze – Montana Atkinson (S14) Helensvale, 37.66 (452 points)

 

Boys 11-14yrs 50m Butterfly

Gold Declan Budd (S14) Knox Pymble, 34.27 (381 points)

Silver Callum Simpson (S9) Cotton Tree, 36.60 (349 points)

Bronze Samuel Morley (S10) Onkaparinga, 34.19 (345 points)

Note: All para races were swum as multi-class races, meaning athletes from all classifications competed in the same event, with the para-swimmer the highest point score crowned the winner.

The Multi-Class Point Score (MCPS) has been developed to provide a simplified way for swimmers and coaches to measure and compare performances. The MCPS is based on the World Record (WR) times for each classification, but also takes into account weightings for non-Paralympic events that are not raced by other countries around the world.

Swimming Australia

No comments yet

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d bloggers like this: