Skip to content

Clareburt, Boyle scoop Kiwi awards

by ZwemZa on July 15th, 2018

Swimming New Zealand Awards Dinner, Spencer on Byron Hotel, Auckland, New Zealand, Saturday 7 July 2018. Photo: Simon Watts/www.bwmedia.co.nz

Swimming New Zealand held their annual awards on Saturday July 7th 2018 at The Spencer on Byron Hotel, Takapuna.

2018 Commonwealth Games bronze medallist Lewis Clareburt (Capital) was a double winner on the night, winning the Swimming New Zealand International Swimmer of the Year and also the supreme Swimmer of the Year award.

Swimming New Zealand presented two life memberships to Mark Sunders and Clive Power for their dedication and service to swimming in New Zealand.

New Zealand swimming legend Lauren Boyle who retired from competitive swimming in August 2017, was honored with a special recognition award for her contribution to swimming in Aotearoa.

Check out the photos from the evening HERE.

Full list of winners and finalists for the 2018 New Zealand Swimming Awards:

Swimming New Zealand Swimmer of the Year
WINNER: Lewis Clareburt (Capital Swim Club)

International Swimmer of the Year
Bradlee Ashby (Fairfield Swimming Club)
Corey Main (Howick Pakuranga)
Emma Robinson (Capital Swim Club)
WINNER: Lewis Clareburt (Capital Swim Club)

Swimming New Zealand Coach of the Year
Andy McMillan (North Shore Swimming Club)
WINNER: Gary Hollywood (Capital Swim Club)
Roly Crichton (QEII Swim Club)

Domestic Swimmer of the Year
Bradlee Ashby (Fairfield Swimming Club)
WINNER: Emma Robinson (Capital Swim Club)
Lewis Clareburt (Capital Swim Club)

Open Water Swimmer of the Year
Charlotte Webby (Aquabladz New Plymouth Swimming Club)
WINNER: Matthew Scott (Enterprise Swim Club)
Stefannie Gillespie (Zenith ASC)

Swimming New Zealand Performance Club of the Year
WINNER: North Shore Swimming Club

New Zealand Swimming Alumni – Harlequins Zonal Emerging Swimmer of the year
Callum Prime (North Shore Swimming Club)
Finn Kennard-Campbell (North Shore Swimming Club)
WINNER: Michael Pickett (North Shore Swimming Club)

New Zealand Swimming Alumni – Aqua Knights Zonal Emerging Swimmer of the year
Andrew Jeffcoat (Fairfield Swimming Club)
Tyler Finau (Enterprise Swim Club)
WINNER: Zac Reid (Aquabladz New Plymouth Swimming Club)

New Zealand Swimming Alumni – All Stars Zonal Emerging Swimmer of the year
Atakura Julian (Capital Swim Club)
WINNER: Chelsey Edwards (SwimZone Racing)
Thomas Watkins (Capital Swim Club)

New Zealand Swimming Alumni – Makos Zonal Emerging Swimmer of the year
Celyn Edwards (Selwyn Swim Club)
WINNER: Hannah Bates (Aquagym Swimming Club)
Quinton Hurley (Jasi Swim Club)

New Zealand Swimming Alumni – Emerging Swimmer of the year
WINNER: Zac Reid (Aquabladz New Plymouth Swimming Club)

Bill Matson Technical Official of the Year
WINNER: Carlrine Gillespie (Northland)
Helen Tait (Canterbury West Coast)
Noel Stevens (Wellington)

Volunteer of the Year
Helene Helms (North Shore Swimming Club)
Jacqui Forsythe (Wellington)
WINNER: Wayne Rollinson (Canterbury West Coast)

New Zealand Masters Swimmer of the Year
WINNER: Julie Gunthorp

Para swimmer of the Year
Chris Arbuthnott (Ice Breaker Aquatics)
Jesse Reynolds (Fairfield Swimming Club)
WINNER: Sophie Pascoe (QEII Swim Club) 

No comments yet

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d bloggers like this: